عکاسی یک هنر است و لازمه یادگیری هر هنری عشق و علاقه آن هنرمند به آن هنر می باشد، شاید خیلی ها براشون این سوال پیش بیاد که چگونه عکاس شویم؟ در پاسخ به این دوستان باید بگویم که در عصر جدید و با توجه به پیشرفت تکنولوژی ابزار کار عکاسی در دست همه افراد قرار دارد و به راحتی می توانید عکاسی کنید ولی هر شخصی که عکاسی می کند را نمی توان صرفا یک عکاس دانست عکاسی و عکاس شدن نیاز مند یادگیری یک سری مهارت های تخصصی و تجهیزات حرفه ای می باشد .

چگونه عکاس شویم : شرایط مورد نیاز برای عکاس شدن

۱) عشق و علاقه

داشتن عشق و علاقه در کنار مهارت می تونه برای زندگی هر شخصی معجزه ایجاد کنه و سرعت موفقیت آن فرد بالا ببره .شاید خیلی از افراد باشند که فقط برای کسب درآمد یا داشتن شغل وارد شغل عکاسی  شوند، ولی علاقه زیادی به این شغل ندارن، این افراد معمولا تا پایان دوره کاری خود یک عکاس معمولی با یک درآمد معمولی باقی می مانند و نمی توانند از شغل خود لذت ببرند، اما عکاسانی که با عشق و علاقه وارد این حوزه کاری خود می شوند می توانند بهترین درآمد را در این شغل بدست آورند و همیشه از شغل خود لذت ببرند پیشنهاد می کنم اگر می خواید وارد شغل عکاسی شوید،حتما  قبل از ورود میزان عشق و علاقه خودتون نسبت به این شغل در نظر بگیرید.

۲) آشنایی با تکنیک های عکاسی

بعد از داشتن عشق و علاقه باید با تکنیک های عکاسی آشنا شوید و مهارت های مربوط به این شغل یاد بگیرید، برای یادگیری هر مهارتی باید ابتدا آموزش ببنید و سپس تجربه کنید برای آموزش تکنیک های عکاسی می توانید در دوره های عکاسی آنلاین و آفلاین شرکت کنید و برای کسب تجربه باید دوربین عکاسی خود را بر دارید و شروع به کار کنید، بعد از مدتی می بینید که با آموزش مستمر و کسب تجربه تبدیل به یک عکاس حرفه ای می شوید.

۳) داشتن تجهیزات تخصصی

داشتن تجهیزات حرفه ای در هر شغلی می تونه بهتون کمک کنه که در آن شغل حرفه ای تر بشید و پیشرفت کنید. در شغل عکاسی هم مثل سایر مشاغل داشتن دوربین و تجهیزات تخصصی عکاسی می تونه یک عامل مهم تو پیشرفت کارتون باشه. یک عکاس حرفه ای برای این که بتونه عکس های با کیفیتی ثبت کنه باید علاوه بر مهارت از تجهیزات تخصصی و حرفه ای عکاسی استفاده کنه.

۴) خلاقیت

داشتن خلاقیت در عکاسی می تونه یک عکس معمولی رو تبدیل به یک اثر هنری کنه، خیلی از عکاسان هستند که تکنیک های خاصی را در عکاسی خود رعایت می کنند و همین مورد باعث می شود که به عنوان یک عکاس مطرح در حوزه کاری خود شناخته شوند . اگر می خواید عکستون یک عکس جذاب باشه و هر ببیننده ای با دیدن آن متحیر بشه پیشنهاد می کنم حتما  عنصر خلاقیت را در عکاسی خود رعایت کنید.

۵) آشنایی با تکنیک های جذب مشتری

به صورت کلی امروزه در اکثر مشاغل باید علاوه بر مهارت های تخصصی مهارت های عمومی مورد نیاز برای جذب مشتری را هم داشته باشید در گذشته شاید فقط تخصص می توانست باعث کسب درآمد شود ولی امروزه عکاسی موفق هست که علاوه بر مهارت های عکاسی مهارت های ارتباطی و بازاریابی را بلد باشد. هر چقدر هم که شما در شغل خود حرفه ای باشید، اگر نتوانید با مشتریان هدف خود ارتباط بر قرار کنید، نمی توانید درآمد خوبی داشته باشید. بنابراین برای این که عکاس موفقی باشید باید تکنیک های جذب مشتری را هم یاد بگیرید.

۶) فعالیت در فضای مجازی

با پیشرفت تکنولوژی اکثر افراد زمان زیادی از روز خود را در فضای مجازی می گذرانند و برای پیدا کردن عکاس ابتدا به فضای مجازی مراجعه می کنند، در واقع مخاطب هدف ما بیشتر وقت خود را در فضای مجازی می گذراند بنابراین در جایی که مخاطب هدف ما در فضای مجازی دنبال نیاز ها و خدمات مورد نیازش  می گرده ما باید برای دیده شدن و جذب مشتری در فضای مجازی فعالیت کنیم.

امروزه شبکه های اجتماعی مختلفی مثل اینستاگرام هستند که افراد تبلیغ خدمات خود را در آن فضا ارائه می دهند اما تجربه نشان داده که شبکه های اجتماعی نا پایدار هستند و فضای مناسبی برای تبلیغات پایدار نیستند بنابراین شما باید برای دیده شدن کسب و کار خود سراغ فضایی بروید که برای همیشه باقی می ماند و پایدار هست . تبلیغات و ارائه نمونه کار در سایت می تونه بهتون کمک کنه، اما درست کردن سایت شخصی براتون هزینه بر هست، بنابراین بهتره از پلتفرم های تخصصی برای معرفی خدماتتون استفاده کنید.

قاب تو یک پلتفرم تخصصی برای عکاسان و آتلیه داران هست که می تونید نمونه کار هاتون در آن قرار بدید تا هر کسی در هر شهر و استانی بتونه به اطلاعات شغلی شما دسترسی داشته باشد.