۱) هدف گذاری 

یکی از سوالاتی که اکثر عکاسان حرفه ای می پرسند، این است که چگونه در عکاسی حرفه ای شویم در پاسخ به این دوستان باید بگویم که برای حرفه ای شدن در عکاسی باید ابتدا برنامه ریزی کنید و هدف خودتون در عکاسی مشخص کنید مثلا دوست دارید در چند سال آینده در کدام شاخه عکاسی فعالیت کنید ؟ چقدر درآمد داشته باشید ؟ در کجا کار عکاسی را انجام دهید ؟ چقدر در حوزه کاری خود برند باشید ؟ و … این سوالاتی است که هر عکاسی برای حرفه ای شدن نیاز دارد تا پاسخ همه این ها را بداند.

۲) متخصص شدن 

برای حرفه ای شدن در هر حوزه باید هدف داشته باشید و برای هدف خود برنامه ریزی کنید. اگر شما جز آن دسته افرادی هستید که هر روز در دوره های آموزشی مختلف شرکت می کنید پیشنهاد می کنم این کار را انجام ندهید این کار به حرفه ای شدن شما کمکی نمی کند.

مثلا اگر شما بخواید گوشی موبایل سامسونگ برای خودتون بخرید و ۳ گزینه داشته باشید کدام را انتخاب می کنید ۱) فروشگاه کالا های دیجیتال ۲) فروشگاه گوشی موبایل برند های مختلف ۳) فروشگاه گوشی موبایل سامسونگ مسلما اگر تصمیم خود را در رابطه با انتخاب برند قطعی شده باشد انتخاب شما فروشگاه گوشی موبایل سامسونگ می باشد.

در رابطه با عکاسی هم به این صورت است مثلا اگر شخصی بخواد از نوزاد خود عکس بگیرید ترجیح می دهد آتلیه ای را انتخاب کند که به صورت تخصصی در حوزه عکاسی نوزاد کار می کند چون در اونجا می تواند به صورت تخصصی با دکور متناسب با عکاسی نوزاد و لباس های مخصوص نوزاد از نوزاد خود عکس بگیرد و خیالش راحت است که در یک مرکز تخصصی عکس های نوزاد خود را می گیرد ولی شخصی که یک آتلیه دارد و در آن در همه حوزه های عکاسی فعالیت می کند برای مشتریان جذابیت زیادی ندارد بنابراین مشتری شما دنبال یک عکاس حرفه ای در حوزه مورد نیازش می گردد.

پس بهتر است برای این که تبدیل به یک عکاس حرفه ای شوید، تمرکز کاری خود را در یک حوزه بگذارید تا در آن حوزه حرفه ای و برند شوید در این صورت هم می توانید در آمد بهتری داشته باشید و هم در حوزه تخصصی برند شوید.

۳) داشتن نمونه کار

هر چقدر هم شما عکاس حرفه ای باشید و برای خود هدف گذاری کنید تا زمانی که نمونه کار های خوبی نداشته باشید معمولا نمی توانید به راحتی مشتری جذب کنید اگر در شروع کار خود هستید و مشتری پیدا نمی کنید که با عکاسی از آن ها بتونید نمونه کار برای خودتون ایجاد کنید پیشنهاد می کنم به صورت رایگان یا با هزینه کم چندین عکس از دوستان و اطرافیان خود بگیرید تا بتوانید به عنوان نمونه کار به مشتریان خود ارائه کنید البته بهتره چند تا از عکس هاتون به صورت چاپی هم باشد تا جذابیت بیشتری را برای مشتریان خود ایجاد کنید .

۴) تبلیغات و برند سازی 

هر چقدر هم شما عکاس حرفه ای و کار بلدی باشید تا زمانی که مردم شما را به عنوان یک عکاس نشناسند، نمی توانید مشتری زیادی داشته باشید برای حرفه ای شدن باید به عنوان یک عکاس دیده شوید و برای دیده شدن باید تبلیغات داشته باشید و روی برند سازی شخصی خود کار کنید تبلیغات و برند سازی می تواند یکی از عوامل موثر در حرفه ای شدن شما به عنوان یک عکاس باشد.

این مورد می تواند تاثیر زیادی روی درآمد شما داشته باشد مثلا شاید خیلی از موقع دیده باشید که دو عکاس در یک حوزه کاری کار می کنند ولی یکی از عکاسان چندین برابر عکاس دیگر درآمد دارد، این تفاوت درآمد با تبلیغات و برند سازی به وجود می آید.بنابراین شما باید برای حرفه ای شدن در عکاسی و افزایش درآمد خود روی تبلیغات و برند سازی خود سرمایه گذاری کنید.

یکی از کاربردی ترین روش های برند سازی، تبلیغات در فضای مجازی می باشد. شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام فضای موقتی خوبی برای تبلیغ و برند سازی کسب و کار شما هستند، ولی اگر می خواهید برای همیشه در یک فضای پایدار نمونه کار های خود را ارائه دهید پیشنهاد می کنم از پلتفرم هایی مشابه قاب تو استفاده کنید.

۵) جذب مشتری از طریق مشتری 

مشتری یان شما یکی از مهم ترین سرمایه هایی هستند که می تونند برای شما تبلیغات هدفمند انجام دهند.اگر شما یک مشتری راضی داشته باشبد، می تواند با تبلیغات دهان به دهان (WOM) که توسط آن مشتری انجام می شوید، چندین مشتری جدید جذب کنید و اگر یک مشتری ناراضی داشته باشید، می تواند باعث عدم پیشرفت شما شود، بنابراین باید همیشه برنامه برای جذب مشتری از طریق مشتری داشته باشید تا بتوانید تعداد مشتریان خود را افزایش دهید.